جدول مقایسه انواع لامپ

جدول مقایسه انواع لامپ

همانطور که میدانید لامپ ها انواع مختلفی دارند و به منظور استفاده و نیاز انتخاب می شوند البته باید به این نکته اشاره کنیم که برای خرید لامپ ها باید مقدار مصرف انرژی و اندازه روشنایی مورد نیاز خود را بررسی کنیم و ببینیم که برای چه موقعیت و مکانی احتیاج به لامپ داریم. در این قسمت قصد داریم که انواع لامپ ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. برای مقایسه انواع لامپ ها در مرحله اول باید انواع لامپ را شناسایی کنیم و از هرکدام یک توضیح مختصر ارائه کنیم تا بتوانیم باتوجه به تعارفی که ارائه میشود ویژگی های هر کدام را به صورت مجزا شناسایی کنیم. در ادامه در قالب جدول مقایسه انواع لامپ بطور کلی شما را راهنمایی خواهیم کرد.

مواردی که مورد بررسی قرار می گیرند:

 • لامپ چیست؟
 • انواع لامپ کدام اند؟
 • جدول مقایسه انواع لامپ ها

 

لامپ چیست؟

به منظور مقایسه انواع لامپ و ارائه جدول از مقایسه انواع لامپ بهتر است که یک تعریف مختصر از لامپ اشته باشیم.

لامپ همانطور که میدانید وسیله و ابزاری برای روشنایی و نورانی کردن یک محیط مورد استفاده قرار میگیرد. تعریفی که ویکی پدیا از لامپ ارائه کرده است را در ادامه به آن می پردازیم.

تعریف ویکی پدیا از لامپ:

چراغ الکتریکی یا لامپ یک نوع منبع روشنایی مصنوعی است که شامل یک منبع نوری و قطعات و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی مثل حباب، اتصالات، به همراه مدارات راه انداز، مثل بالاست،خزان و … می‌شود که در یک شیشه قرار داده شده‌اند، و از آن‌ها جهت تبدیل انرژی الکتریکی به روشنایی کمک می‌گیرند.

انواع لامپ

در قسمت فوق به انواع لامپ اشاره شد و گفته شد که لامپ ها انواع مختلفی دارند. مقایسه انواع لامپ

انواع لامپ کدام اند؟

 • لامپ‌های التهابی (رشته‌ای)
 • لامپ‌های فلورسنت
 • لامپ‌های فلورسنت فشرده (کم مصرف)
 • لامپ‌های بخار جیوه
 • لامپ‌های بخار سدیم
 • لامپ های متال هالید
 • لامپ‌های LED

هر کدام از این انواع لامپ ها برای موقعیت و مکان خاصی مناسب هستند و برای انتخاب هرکدام باید موقعیت و مصرف نیاز خود را از نور و روشنایی مود بررسی قرار داد.

در ادامه به مقایسه انواع لامپ خواهیم پرداخت.

      جدول مقایسه انواع لامپ ها

مقرون به صرفه نیست راندمان بسیار پائین مصرف بسیار زیاد انرژی طول عمر پایین دارای حرارت زیاد لامپ رشته ایی
مقرون به صرفه بودن ساطع کردن نور ماوراء بنفش مصرف مناسب انرژی طول عمر مناسب بهره نوری بالا و رنگ و نور مناسب لامپ‌های فلورسنت
ابعاد کوچک و ریز آسیب به چشم به مرور زمان مصرف مناسب انرژی طول عمر مناسب بازدهی CFL لامپ‌های فلورسنت فشرده (کم مصرف)
مقرون به صرفه آسیب بسیار زیاد به محیط زیست تامین روشنایی بیرونی طول عمر بالا بازدهی نور خوب لامپ‌های بخار جیوه
مقرون به صرفه نیست نور زرد و نامطلوب تامین نور اسکله و… بازدهی نور خوب طول عمر مناسب لامپ‌های بخار سدیم
مقرون به صرفه است راندمان قابل قبول آسیب به چشم و پوست انسان تامین روشنایی معبرشهری،سالن کارخانه جات نور سفید و درخشان لامپ‌های متال هالید
مقرون به صرفه است روشنایی مورد قبول تامین نور و تزئینات طول عمر مناسب کم مصرف لامپ های LED

 

جدول مقایسه انواع لامپ التهابی (رشته‌ای)فروش انواع لامپ رشته‌ای

لامپ های رشته ایی در مقایسه انواع لامپ یکی از قدیمی ترین لامپ ها هستند که در حال حاظر جای خود را به لامپ های کم مصرف تر و با روشنایی بیشتر داده اند و درکل میتوان گفت که لامپ های رشته ایی به علت، طول عمر پایین، حرارت زیاد و راندمان بسیار پایین مقرون به صرفه نبوده و افراد بیشتر ترجیح میدهند که از لامپ هایی که انرژی کمتری مصرف کرده و در عوض روشنایی و نور بهتری دارند استفاده کنند.

برای آشنایی با اجزای لامپ رشته ای همین مقاله آشنایی با اجزای لامپ رشته ای را بخوانید.

 

 

لامپ فلورسنت

این نوع از لامپ های فلورسنت از بخار جیوه برای فرآیند روشنایی استفاده می کنند و در صورت شکستن حباب لامپ های فلورسنت آسیب جدی به انسان ها و محیط زیست می زنند و به همین است که حمل و نقل اینگونه لامپ ها بسیار حساس است. لامپ های فلورسنت را بیشتر به اسم لامپ مهتابی می شناسند چرا که نور طبیعی و دلنشینی را در محیط پخش میکند.

جدول مقایسه انواع لامپ فلورسنت فشرده (کم مصرف)

فروش انواع لامپ کم مصرف

لامپ های فلورسنت فشرده در واقع شباهت بسیار زیادی به لامپ های رشته ایی دارند اما تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند به طور مثال یکی از مزیت هایی که لامپ های فلورسنت فشره به لامپ های رشته ایی دارند یان است که ۷۵ درصد انرژی کمتری مصرف می کنند و البته طول عمر بالاتری از لامپ های رشته ایی دارند. مقدار جیوه استفاده شده در لامپ های فلورسنت فشرده خطرات را کمتر کرده اما احتیاط شرط عقل است. لامپ های فلورسنت فشرده غالبا روشنایی و نور سرد منعکس میکنند.

 

 

لامپ بخار جیوه

در جدول مقایسه انواع لامپ ها بخار جیوه در مقایسه با سایر لامپ‌ها همانطور که از عنوانش پیداست برای فرآیند تولید نور و روشنایی از جیوه استفاده میکند و جیوه را بخار میکند. لامپ های بخار جیوه در واقع طول عمر مناسب و خوبی را دارند و نور و روشنایی خوبی منعکس می کنند. از لامپ های بخار جیوه معمولا در محیط های بزرگ و گسترده مانند: پارک، سالن کارخانه جات و … استفاده میشود.

لامپ بخار سدیم

لامپ بخار سدیم مانند لامپ بخار جیوه است و تنها با این تفاوت که به جای جیوه از سدیم داخل آن استفاده شده و تغییرات دیگری کرده است. لامپ بخار سدیم برای روشنایی و نورافکنی عابر پیاده ها و پارک ها و حتی در مواقعی که مه وجود دارد بسیار مناسب است.

لامپ متال هالید

این گونه از لامپ های متال هالید در مقایسه انواع لامپ های دیگر نور کاملا سفیدی را پس از ۵ دقیقه انعاکس می کنند و در محیط های بسیار بزرگ مانند ورزشگاه ها و یا نورپردازی ساختمان از این نوع لامپ ها استفاده میشود.

مقایسه انواع لامپ های LED

لامپ های ال ای دی (led) محبوب ترین نوع لامپ ها هستند که کم مصرف بوده و انرژی بسیار زیادی را مصرف نکرده و در عوض روشنایی و نور خوبی را منعکس کرده. طول عمر بالا و کم مصرف بودن لامپ های ال ای دی مشهور است و از لامپ های ال ای دی به جای لامپ های رشته ایی استفاده می کنند.

نکات خرید انواع لامپ

برای خرید انواع لامپ ها همانطور که در پست های قبل گفته شد باید نیاز خود را پیدا کرده و بررسی کرد که برای چه موقعیت و مکانی می خواهیم لامپ بگذاریم.

به فرض مثال لامپی که برای اتاق پذیرایی مورد استفاده قرار می گیرد با لامپی که در یک اتاق کوچ استفاده میشود متفاوت است.

چرا که اگر در تمامی موقعیت ها و مکان ها از لامپی استفاده شود که نور بسیار زیادی داشته باشد چشم ها به مرور آسیب می بینند.

پس قبل از خرید حتما به جدول مقایسه انواع لامپ دقت کنید.

کارشناسان و متخصصان الکترو آرنا به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما خواهند بود.

می‌توانید سوالات خود را از طریق بخش نظرات در پایان صفحه با ما مطرح کنید و یا با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۳۳۹۰۶۴۳۰

دیدگاه‌ها ۲

*
*

  زهرا پاسخ

  مقایسه انواع لامپ کاملا مفید و کاربردی بود..
  خسته نباشید میگم خدمت کارشناسان الکترو آرنا

   aghakhani پاسخ

   خیلی ممنونم از توجه شما