راهنمای خرید انواع پروژکتور روشنایی

راهنمای خرید انواع پروژکتور روشنایی

راهنمای خرید انواع پروژکتور روشنایی

اگر قصد خرید پروژکتور را دارید بهتر است که این مطلب را تا آخر بخوانید چرا که قصد داریم در مورد راهنمای خرید انواع پروژکتور روشنایی اطلاعات مفیدی ارائه دهیم و بگوییم که پرژکتور چند نوع دارد؟

قبل از بیان هرچیزی بهتر است که یک تعریف کوتاهی از پرژکتور داشته باشیم که پرژکتور چیست و چه کاربردی دارد؟

پرژکتور در واقع وسیله ای است که به منظور نمایش صفحه بر روی یک پرده و یا دیوار از آن استفاده میشود. میتوان گفت که نتیجه رشد و گسترش تکنولوژی و فناوری تولید ویدیو پرژکتور است.

پروژکتور در مدارس، دفاتر اداری و دانشگاه ها بسیار کاربردی است و به عبارتی یک قدم بزرگ برای پیشرفت سیستم آموزشی محسوب میشود.

معرفی انواع پروژکتور روشنایی

پرژکتورها با توجه به کاربردی که دارند به چند دسته تقسیم بندی میشوند و افراد میتوانند با توجه به نیاز خود میتوانند هرکدام از انواع پرزکتور را انتخاب و خریداری کنند.

برای راهنمای خرید انواع پروژکتور روشنایی به معرفی انواع پروژکتور می‌پردازیم:

  • پروژکتور روشنایی SMD

پروژکتور SMD در واقع از جنس آلومینیوم بوده و مقاومت بالایی در مقابل ضربه دارد و به سادگی آسیبی نمی بیند. پرژکتور SMD در مقایسه با دیگر پرژکتورها بسیار مقرون تر بوده چرا که ۸۰ درصد به صرفه تر خواهد بود. یکی از مزیت های پرژکتور SMD سبک وزنی آن است که حمل و نقل آن را بسیار ساده تر کرده است.

  • پروژکتور COB

پروژکتور COB در واقع نور خود را از طریق COB تامین می کنند و زاویه تابش نور آن ها ۱۰۰ درجه است. پرژکتور نور COB را با ۲۰ وات تولدی می کنند. پرژکتور COB نور درخشان و خوبی را ساطع می کند. یکی از مزیت های پرژکتور COB این است که برای محیط بیرون  و مرطوب بسیار مناسب است چرا که از جنس آلومینیوم ساخته شده است.

  • پروژکتور LED

نوعی دیگر از پرژکتورها، پرژکتور ال ای دی است که نور و روشنایی بسیار خوبی را از خود ساطع می کنند و در واقع انرژی بسیار کمی را صرف می کنند.

پروژکتور ویترینی ریلی

در راهنمای خرید انواع پروژکتور روشنایی یکی از انواع پروژکتورها، پروژکتورهای ویترینی و ریلی است. اگر برای یک مکان و محیط قصد خردی و استفاده از پرژکتور را دارید اما نمی دانید باید از کدام نوع باید انتخاب کنید باید به نکات بسیاری توجه کنید. به طور مثال پرژکتور ویترینی ریلی یکی از پرژکتورهایی است که برای محیط هایی استفاده میشود که ارتفاع کمی دارند. نحوه عملکرد پرژکتور ریلی بدین صورت است که  ریل سیستم را به سقف نصب کرده و چراغ ها را بر روی آن سوار می کنیم. نوری که معمولا برای پرژکتور ریلی استفاده می کنند زرد و سفید است.

از پروژکتور ریلی معمولا در جواهرات فروشی ها، بوتیک ها و مزون ها بسیار استفاده میشود چرا که رنگ اجناسف پارچه ها و طلاها را به خوبی نمایش میدهد.

یکی از قابلیت هایی که پرژکتور ریلی دارد این است که میتوان بر روی دیوار هم نصب شوند. اگر قصد خرید پرژکتور ریلی را دارید، به نور چراغ، تعداد چراغ ها، نوع نور و رنگ نور هم توجه کنید که متناسب با محیط و کاربرد شما باشد.

فروش انواع پروژکتور روشنایی

پروژکتور مدادی

پروژکتورهای مدادی غالبا طول عمر پایینی داشته  در مقابل مصرف  بسیار بالایی دارند و تنها ۱۰ درصد از انرژی را به نور و روشنایی تبدیل می کنند. پرژکتور مدادی در واقع برای محیط های وسیع بسیار استفاده میشود به طور مثال در خیابان ها، سوله ها، انبارها و… کاربرد فراوانی دارند.

البته لامپ های پرژکتور مدادی ارزان بوده و قیمت چندانی ندارد و به دلیل روشنایی بسیار گسترده ایی که ساطع می کند بسیار در استادیوم ها، معابر، پارک ها و … بسیار استفاده میشود.

پروژکتور متال هالید

یکی دیگر از پرژکتورها، پرژکتور متال هالید است که برای سلامتی انسان و محیط کمی ضرر دارند چرا که شباهت بسیاری به لامپ بخار جیوه دارد و درون حباب داخل لامپ این پرژکتور جیوه، نمک هالوژنی و… ترکیب شده است و همین مواد تشکیل دهنده منجر به دیر تر روشن شدن چراغ می کنند. در واقع اگر لامپ پرژکتور متال هالید ترکیده شود و یا آسیب ببیند برای چشم و پوست انسان ضرر دارد. پرژکتور متال هالید به صورت کلی رنگ سفید و درخشانی دارند که در محیط های ورزشی بسیار مناسب هستند.

متاسفانه این نوع از پرژکتور طول عمر کمی داشته و متناسب با تعدا خاموش روشن شدن عمر مفید آن کاهش پیدا می کند و پس از خاموش کردن ان اگر قصد روشن کردن مجدد آن را داشتید باید پس از خاموش شدن ۳ دقیقه صبر کنید.

راهنمای خرید انواع پروژکتور روشنایی وال واشر

به منظور رونمایی از مجسمه و یا ساختمان هایی میتوانید از پروژکتور وال واشر استفاده کنید چرا که  میتوانید به سادگی نور را از پایین به بالا پخش کنید و ستون های یک ساختمان را به نمایش بگذارید.

ویژگی های پروژکتور وال واشر عبارت اند از:

  • بازدهی بالای نور
  • مصرف کم انرژی
  • تمرکز زیاد ال ای دی ها
  • هماهنگی با سیستم DMX ( سیستم نورپردازی DMX چیست؟ )
  • قابل نصب در زوایای مختلف

لامپ متال هالید

لامپ متال هالید از جیوه ساخته شده و با استفاده از نمک هالوژنی و یدور سدیم، یدور ایندیوم و یدور تالیوم فرآیند روشن شدن را انجام میدهد. در صورت ترکیدن لامپ متال هالید نباید با چشم و یا پوست انسان دسترسی داشته باشند چرا که سرطان زا هستند. معمولا لامپ متال هالید را به عنوان لامپ خیاری و یا هلیومی هم میشناسند.

خرید انواع پروژکتور

نکات مهم در راهنمای خرید انواع پروژکتور روشنایی

اگر قصد خرید انواع پرژکتور را داردی با مسائل مهمی را مورد بررسی قرار دهید. همانطور که گفته شد پرژکتورها انواع مختلفی دارند و هر کدام مقدار نور مشخص را ساطع کرده و مقدار انرژی متفاوتی را مصرف می کنند. سعی کنید به نوری که ساطع می کند دقت کنید و بررسی کنید که چه مقدار نور را با چه درخشانی پخش می کند؟ آیا به صورت نقطه ای نور را پخش می کند؟ اگر پرژکتور ضد آب باشد یک مزیت به حساب می آید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*